World Space Week 4.10.2020. - 10.10.2020.

Autor: Veljko Kordić, 23. 11. 2020.

World Space Week 4.10.2020. - 10.10.2020.   obilježen je u OŠ Žuti brijeg kroz različite aktivnosti koje su vodili i s učenicima provodili učitelji razredne i predmetne nastave pod zajedničkim nazivom manifestacije "Our Yellow Hill* in Space" - treću godinu za redom.

U vremenu od 4.10.2020. do 9.10.2020. učenici svih sedmih i osmih razreda mogli su riješiti u Google Forms-u kviz Our Yellow Hill* in Space, učenici 8.A razreda rješavali su ga i u pisanom obliku u sastavu SR, kada su se zapitali i Kakav bi bio život bez satelita?

Učenici 7.A,B,C i D razreda te učenici 8.A, B, C i D razreda upoznati su sa službenom mrežnom stranicom World Space Week ranije, prilikom poziva na sudjelovanje u obilježavanju WSW. U  tjednu 5.10.2020. - 9.10.2020. u svakom je razredu stranica otvorena kako bi uz nju učenici dobili upute za promatranje, vođenje bilježaka i identificiranje satelita na noćnom nebu. Uz NASA live stream učenici su imali priliku “baciti pogled” na  Zemlju sa ISS (International Space Station), uz video na YouTube-u su čuli neke zanimljive činjenice o ISS, uz učitelja o svemirskim agencijama NASA, ESA, CSA. Učenici svih sedmih razreda pogledali su video Wet Washcloth In Space (CSA), u nekim su razredima učenici pitali pa smo otkrili kako se na ISS može oprati kosa i na kojem principu tamo funkcionira toalet. Učenici svih osmih razreda pogledali su edukativni video What is Copernicus Programme? U kojem između ostaloga ESA navodi kratkoročni i dugoročni utjecaj podataka sakupljenih satelitima na globalni rast i razvoj, očuvanje prirode i okoliša, nastanak novih zanimanja, otvaranje novih radnih mjesta… Učenicima je kratko predstavljena misija na Mars koja je lansirana u srpnju, prema izlaganju prof. dr. Tanje Bosak (MIT, USA) članice tima.

Na redovnim satima fizike u tjednu 5.10.2020. - 9.10.2020. i na grupi Fizičari u petak 9.10.2020. video vezom učenici su svoje uradke – pjesmu, modele, kvizove, postere, crteže, osmosmjerke… mogi predstaviti učenicima u svom razredu ili učenicima drugih razreda.

Usprkos neobičnim uvijetima, izolaciji, distanci, nastavi na daljinu i maskama – u obilježavanju WSW kroz nastavu fizike sudjelovao ove je godine sudjelovalo ukupno 148 učenika + 1 učitelj koji svim učenicima zahvaljuje na sudjelovanju a roditeljima i ravnatelju škole Veljku Kordiću na podršci!

Službeni poster Our Yellow Hill* in Space za ovu godinu na grafičkom je tabletu nacrtala učenica 8.B razreda, Petra Bagić.

OŽUJAK:

6.3. Svjetski dan matematike